O nas


Sekcja ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie została utworzona z myślą o pomaganiu osobom i rodzinom będących w trudnej sytuacji życiowej lub w kryzysie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji przemocy w rodzinie.

Do zadań Sekcji należy w szczególności:

Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu. W sytuacji przemocy domowej wywiad może być przeprowadzony na terenie Ośrodka. Świadczenia niepieniężne są udzielane bez względu na posiadany dochód i nie wymagają wydania decyzji administracyjnej.

  • Pracownicy Sekcji zajmują się udzielaniem świadczeń z pomocy społecznej o charakterze niepieniężnym, między innymi w postaci:
  • pracy socjalnej - która jest działalnością zawodową mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi; praca socjalna to z jednej strony działania mające uzupełnić potrzeby bytowe ludzi, zwłaszcza tych o obniżonych możliwościach samodzielnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a z drugiej, działania mające wzmacniać szanse rozwojowe; efektem pracy socjalnej powinno być przygotowanie osób i rodzin do właściwego dysponowania dobrami i usługami;
  • interwencji kryzysowej - stanowiącej zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu; celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie, a dzięki temu, zapobieganie przejściu reakcji kryzysowej w stan chronicznej niewydolności psychospołecznej; interwencja kryzysowa ma na celu, między innymi, zapewnienie dostępu do szybkiej specjalistycznej pomocy psychologicznej oraz schronienia do 3 miesięcy;
  • poradnictwa specjalistycznego - w ramach świadczonej pracy socjalnej i interwencji socjalnej, w zależności od potrzeb, udziela się również poradnictwa specjalistycznego, w szczególności socjalnego, rodzinnego lub prawnego.
    1. Rozeznawanie sytuacji osób i rodzin będących w kryzysie (przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych) w miejscu zamieszkania lub pobytu osób i rodzin w kryzysie lub ubiegających się o przyznanie świadczenia.
    2. Świadczenie poradnictwa specjalistycznego, w tym rodzinnego, prawnego i socjalnego obejmującego szeroko rozumiane problemy funkcjonowania rodziny.
    3. Planowanie i realizacja działań w celu umożliwienia osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia.
    4. Świadczenie szeroko pojętej pracy socjalnej.
    5. Przeprowadzanie interwencji środowiskowych - udzielanie szybkiej i doraźnej pomocy osobom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji przemocy w rodzinie, w tym:
      • zapobieganie i pomoc w kryzysach,
      • zapobieganie i powstrzymywanie przemocy w rodzinie,
      • zapewnienie bezpieczeństwa osobom, wobec których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą,
      • łagodzenie skutków przemocy i rozwiązywanie problemów wtórnych związanych z dezorganizacją życia osobistego i rodzinnego,
      • informowanie i edukowanie o mechanizmach przemocy domowej,
      • udzielanie wsparcia osobom w kryzysie,
      • motywowanie osób, wobec których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, do podejmowania działań prowadzących do osiągnięcia pełnej równowagi,
      • motywowanie osób nadużywających alkoholu do podjęcia terapii odwykowej,
      • motywowanie osób, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie do uczestnictwa w programie edukacyjno-korekcyjnym.
    6. Kierowanie klientów Ośrodka do placówek świadczących specjalistyczne usługi.
    7. Pobudzanie aktywności społecznej klientów ośrodka oraz ich rodzin, inspirowanie, wspieranie dążeń do osiągania samodzielności.
    8. Udzielania wsparcia, edukacja i współpraca ze środowiskiem lokalnym.
    9. Nauka umiejętności niezbędnych w procesie wychodzenia z przemocy.
    10. Wzmacnianie aktywności życiowej osób i rodzin, pomaganie w identyfikacji problemów, wskazywanie na sposoby radzenia sobie z nimi.
    11. Przygotowywanie i wdrażanie projektów socjalnych.
    12. Współpraca z przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w pomoc osobom lub rodzinom.
    13. Obsługa administracyjno – techniczna Zespołu Interdyscyplinarnego w Lędzinach.
    14. Udział w pracach grup roboczych powoływanych przez Zespół Interdyscyplinarny w Lędzinach i ich koordynacja.
    15. Praca z osobami dotkniętymi przemocą w oparciu o procedurę "Niebieskie Karty".
Informacja wytworzona przez:
Agata Kukier
email: mops@mopsledziny.pl tel.:322166791
, w dniu:  01‑04‑2021 11:02:11
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Agata Kukier
email: mops@mopsledziny.pl tel.:322166791
, w dniu:  01‑04‑2021 11:02:11
Data ostatniej aktualizacji:
01‑04‑2021 11:05:21
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie